Ustalenie wysokości alimentów na dziecko lub dzieci, kiedy rodzice się rozstają, nie jest łatwe. Dlaczego? Potrzeby dziecka nie są cały czas takie same. Różnią się w zależności od miesiąca, jego pola zainteresowań itd. Ponadto dzieci rosną, a co za tym idzie – rosną ich potrzeby. Jak zatem ustalić wysokość alimentów? Jakie argumenty przekonają Sąd o ustaleniu takiej, a nie innej kwoty na dziecko?
Co brać pod uwagę przy ustalaniu wysokości alimentów?
Alimenty to obowiązek nałożony przez Sąd, na rodzica. Zgodnie z tym obowiązkiem rodzic musi zapewnić dziecku środki potrzebne do utrzymania. Dobrze napisany pozew o alimenty pomoże uzyskać potrzebną sumę.
Aby odpowiednio ustalić wysokość alimentów, należy wziąć pod uwagę dwa czynniki. Pierwszy to możliwości finansowe rodzica mającego płacić alimenty. Drugi to potrzeby dziecka.
Zacznijmy od możliwości finansowych rodzica – pod tym hasłem kryje się nie tylko informacja, ile rodzic zarabia w danej chwili, ale ile może zarabiać. Sąd weźmie pod uwagę doświadczenie zawodowe, wykształcenie oraz kwalifikacje, a także wiek czy stan zdrowia. Pamiętaj, że zasądzenie wyższych alimentów niż rodzic jest w stanie płacić, powoduje trudności w egzekwowaniu. Ustalenie wysokości alimentów nie ma być walką między rodzicami – najważniejsze jest dobro i przyszłość dziecka.
Sąd podczas ustalania wysokości alimentów, będzie zwracał szczególną uwagę na tzw., usprawiedliwione potrzeby dziecka, przede wszystkim: koszty wyżywienia, leczenia, koszty nauki (podręczniki, komputer, dostęp do internetu) i inne.
Jak najprościej obliczyć wysokość alimentów na dziecko?
Oblicz ile wydajesz na dziecko w ciągu miesiąca – ile kosztuje jego wyżywienie, ile edukacja, dostęp do rozrywek, środki higieny, ubrania, wydatki jednorazowe, wycieczki szkolne. Nie zapominaj o wydatkach związanych z mieszkaniem, jak zużycie wody, gazu czy prądu lub konieczność zakupu chemii gospodarczej – proszku do prania oraz innych środków zapewniających czystość w domu, w którym mieszka dziecko.
Każdy z tych wyżej wspomnianych kosztów wylicz osobno. Spróbuj porównać rachunki z kilku ostatnich miesięcy i wyliczyć średnią kwotę w danej kategorii. Pamiętaj, by kierować się przede wszystkim dobrem dziecka.