Złożenie pozwu o alimenty to pierwsza czynność, jaka powinna zostać wykonana przez osobę ubiegającą się o uprawnienia do otrzymywania świadczenia alimentacyjnego.
- Alimenty warianty
- Zasądzenie alimentów
- Alimenty na dorosłe dziecko
- Podwyższenie alimentów
- Obniżenie alimentów
- Alimenty od dziadków
- Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego
- Egzekucja
Q & A o alimentach
Postępowanie o zapłatę alimentów wydaje się być dosyć prostym postępowaniem. Liczą się możliwości zarobkowe uprawnionego oraz uzasadnione potrzeby małoletniego dziecka. Oznacza to wprost, iż wbrew powszechnym opiniom – to nie aktualne zarobki stanowią o możliwościach majątkowych a możliwości zarobkowe.
Co jeszcze będzie chciał sprawdzić Sąd w postępowaniu: majątek.
Może się przecież okazać, iż zobowiązany do alimentacji może i nie zarabia dużo oraz może w ogóle nie otrzymuje dochodów z tytułu umowy o pracę czy innych świadczeń ale jego sytuacja majątkowa przedstawia się bardzo dobrze, np. wskutek nabycia poprzez dziedziczenie nieruchomości i ich wynajmu. Tak, dochody z umowy najmu również wliczają się do możliwości zarobkowych co oznacza, iż dochody te liczą się jako te na podstawie których następuje wyliczenie końcowej sumy jaka będzie należeć się matce na rzecz dziecka.
Co jeszcze się liczy?
Bardzo ważna jest tak zwana partycypacja wychowawcza, czyli kto i ile poświęca na wychowanie dziecka.
Jak wyliczyć potrzeby dziecka?
Wbrew powszechnej opinii nie ma magicznej tabeli jakie alimenty obowiązuję stosownie do wieku dziecka. Na pewno potrzeby dziecka, które choruje lub wymaga pomocy i wsparcia w zakresie przewlekłej choroby czy niepełnosprawności są wyższe i bardziej uzasadnione niż potrzeby zdrowego dziecka.
Jakie są najwyższe zasądzone alimenty w Polsce i czy alimenty na dziecko mogą wynosić np. 30 tysięcy miesięcznie.
Wysokie alimenty, czy aż tak wysokie można sobie wyobrazić jeśli dziecko uczęszcza do prywatnych szkół gdzie jest bardzo wysokie czesne i poziom życia jego przed rozwodem rodziców odpowiada takiej alimentacji (tutaj odsyłam do przesłanek). Wysokość alimentacji jest bardzo indywidualną sprawą.
Płacę alimenty czy muszę jeszcze kupować dziecku prezenty na urodziny i opłacać wakacje w ramach swoich kontaktów
Tak i jeszcze raz tak. Alimenty nie oznaczają iż osoba zobowiązana nie musi już partycypować w drobnych lub okolicznościowych prezentach na urodziny czy na gwiazdkę. Te wydarzenia są dla dzieci tak ważne i nie odbierajmy im tej radości. Jeśli prezent ma być bardzo drogi to zawsze warto porozumieć się z drugą strona i wypracować kompromis. Możliwości jest tak wiele. W tym roku np. ja w przyszłym ty, czy każdy po połowie. Jeśli nie potrafimy się porozumieć zawsze możemy skorzystać z pomocy mediatora.
Zawsze istnieje możliwość zawarcia ugody alimentacyjnych określającej wszystkie kwestie.