Jakie elementy powinien zawierać pozew rozwodowy?

Jakie elementy powinien zawierać pozew rozwodowy?

Skoro znalazłeś się w tym miejscu, to znaczy, że zdecydowałeś się na rozwód. To jedna z najtrudniejszych decyzji w życiu każdego człowieka, aczkolwiek czasem nie ma innej możliwości. W takiej sytuacji na pewno chcesz dowiedzieć się, z jakich elementów musi składać się pozew rozwodowy. Dowiesz się tego z naszego artykułu – zachęcamy do jego przeczytania!

Formalne elementy pozwu rozwodowego

Na samym początku warto wspomnieć o tym, jakie formalne elementy musi zawierać pozew rozwodowy. Oczywiście musi być oznaczenie Sądu, najważniejsze informacje dotyczące obu stron (czyli imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL), oznaczenie rodzaju pisma – w tym przypadku ,,Pozew o rozwód”, określenie naszych żądańokreślenie dowodów. Są to właściwie najważniejsze elementy, ale oprócz nich w pozwie rozwodowym musi się znaleźć:

  • informacja mówiąca, czy były już próby mediacji lub innego rozwiązania sprawy bez udziału sądu,
  • podpis,
  • wymienienie załączników (do pozwu rozwodowego trzeba dołączyć kilka niezbędnych dokumentów).

Żądania w pozwie rozwodowym

Podczas konstruowania pozwu rozwodowego musimy pamiętać, że niezbędne jest dołączenie kilku wniosków. Jeden z nich to wniosek o rozwiązanie związku małżeńskiego wraz z określeniem, kto jest winny za rozpad małżeństwa. W takiej sytuacji mamy trzy wyjścia:

  • rozwód bez orzekania o winie,
  • rozwód z wyłącznej winy jednego z małżonków,
  • rozwód z winy obu stron.

Jeśli małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci, to niezbędne jest również dołączenie wniosku o rozstrzygnięcie o władzy rodzicielskiej. Chodzi tutaj oczywiście o to, kto ma mieć władzę rodzicielską nad dzieckiem. Niezbędny jest też wniosek o uregulowanie kontaktów dziecka z rodzicem, z którym małoletne dziecko nie przebywa na stałe lub rezygnacja z regulowania kontaktów z tym rodzicem. Ostatni wniosek dotyczy alimentów na rzecz małoletniego dziecka od jednego z rodziców.

Podsumowując, jak możemy wyżej dostrzec, pozew rozwodowy składa się z wielu elementów. Wiele osób ma problem z przygotowywanie kompletnego pozwu o rozwód, dlatego w takiej sytuacji warto zdecydować się na profesjonalną pomoc ze strony adwokata. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi usługami – nasza kancelaria adwokacka znajduje się w Warszawie.